
Visszaélés bejelentési irányelv
A DAF Trucks N.V. és az összes kapcsolódó DAF és PACCAR entitás („DAF”) arra ösztönzi Önt, hogy jelentse az esetleges jogsértéseket. A DAF, mint a PACCAR része, a PACCAR Etikai vonalat használja, amelyet ingyenesen igénybe vehetsz (online vagy telefonon) a PACCAR magatartási kódexének, a PACCAR belső szabályainak, vagy nemzet(közi)i törvényeknek és szabályozásoknak a megsértéséről bejelentést tegyen (a „PACCAR Etikai Vonal”).
-
Ki tehet bejelentést?
Azok a személyek, akik munkaszerződéssel rendelkeznek a DAF-nál (vagy a múltban rendelkeztek vele), és azok a személyek, akik bármilyen más minőségben dolgoznak (vagy dolgoztak) a DAF-nál. A DAF külső érdekelt felei, például beszállítók, pályázók, partnerek stb. is bejelentést tehetnek.
-
Milyen területeket fed le a bejelentési irányelv?
Az irányelv használható a nemzet(köz)i törvények és szabályozások - DAF-on belüli vagy a DAF-fal kapcsolatba hozható - esetleges megsértésével kapcsolatos gyanú bejelentésére. Ilyenek például:
- Lehetséges bűncselekmények vagy nemzet(köz)i törvények és szabályozások megsértése;
- A PACCAR magatartási kódexének, a PACCAR Standard Irányelveknek, a megfelelőségi szabályoknak vagy a DAF/PACCAR belső szabályzatainak megsértése;
- A környezetet, a közegészségügyet, a személybiztonságot vagy a vállalat megfelelő működését fenyegető veszélyek helytelen intézkedések vagy mulasztások miatt.
-
Kitől lehet tanácsot kérni?
Ha felmerül Önben a gyanú vagy tudomást szerez lehetséges jogsértésekről vagy hibákról, ezt bejelentheted a DAF-nál a kapcsolattartódban. Ha ezek a bejelentési csatornák nem megfelelőek, használhatja a PACCAR Etikai Vonalat, ahol kívánság szerint névtelenül is megteheti a bejelentést. A bejelentés előtt a DAF Compliance Igazgatójával is bizalmasan megvitathatod aggodalmaidat. Ehhez lépj kapcsolatba a Compliance Irodánkkal az alábbi kapcsolatfelvételi űrlapon.
A megfelelő hatóságtól (lásd: 'Hogyan tehetsz bejelentést') információt, tanácsot és támogatást is kérhetsz a (gyanított) visszaélés vagy az uniós jog megsértésének bejelentésével kapcsolatban (helyi és európai jogszabályok).
-
A bejelentést hogyan lehet megtenni?
Ha úgy döntesz, hogy követed a DAF bejelentési rendszerét, akkor írásban vagy szóban bejelentést tehetsz a DAF-nál a kapcsolattartódnál vagy a Compliance Igazgatónál a kapcsolatfelvételi űrlapon keresztül. Ez esetleg névtelenül is lehetséges. Ha teljesen névtelenül szeretnél bejelentést tenni, használhatod a PACCAR Etikai vonalat. További információt a PACCAR Etikai vonalról a PACCAR Etikai vonal weboldalán található 'Gyakran Ismételt Kérdések'/'FAQs' szekcióban találhatsz.
Amikor feltételezett jogsértésekről tesz jelentést, jóhiszeműen kell eljárnia, és megfelelő információkkal kell alátámasztania azt, amennyire lehetséges.
U DAF feljelentés helyett közvetlen bejelentést is tehet az illetékes (külső) hatóságnak az uniós jog (helyi és európai törvények és rendeletek) megsértésének gyanúja esetén. Az illetékes hatóságok a következők:
- az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság;
- a Gazdasági Versenyhivatal;
- az Integritás Hatóság;
- a Közbeszerzési Hatóság;
- a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal;
- a Magyar Nemzeti Bank;
- a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság;
- a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság;
- az Országos Atomenergia Hivatal;
- a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága;
- az Alapvető Jogok Biztosa;
- a Kormány rendeletével kijelölt, a Kormány vagy a Kormány tagja irányítása vagy felügyelete alatt álló egyéb szerv.
A DAF számára előnyös, ha közvetlenül bejelented a kapcsolattartódnak a DAF-nál, a Compliance Igazgatónak vagy a PACCAR Etikai vonalon, mivel így a visszaélést vagy jogsértést a lehető leggyorsabban lehet kezelni.
-
Mi történik, amikor Ön bejelentést tesz?
A jelentés beérkezését követően azt továbbítják a megfelelőségi igazgatónak. A DAF köteles a jelentést bizalmasan kezelni. A bejelentés kezelésében részt vevő személyek nem fedhetik fel a bejelentő vagy más érintett felek kilétét a bejelentő kifejezett írásos hozzájárulása nélkül, és a bejelentéssel kapcsolatos információkat bizalmasan kezelik.
A megfelelőségi igazgató, vagy szükség esetén az általa kijelölt személy először a jelentés alapján felméri a megfelelő intézkedés és a vizsgálat szükségességét. A megfelelőségi igazgató haladéktalanul, de legkésőbb hét napon belül visszaigazolást küld a jelentéstevőnek a jelentés kézhezvételéről. A jelentést a megfelelőségi igazgató egy erre kijelölt nyilvántartásban rögzíti.
A Megfelelőségi Igazgató a jelentés alapján a lehető leggyorsabban javaslatot tesz egy vizsgálat indítására az Integritási Bizottság felé, kivéve ha:
- A jelentés nem megalapozott, vagy;
- Előzetesen egyértelmű, hogy a jelentés nem vonatkozik jogsértésre, jogsértés gyanújára vagy nemzet(köz)i törvények és szabályozások megsértésére vagy kockázatára.
Ha az Integritási Bizottság úgy dönt, hogy nem kezdeményez vizsgálatot, a Megfelelőségi Igazgató a jelentés benyújtását követő két hétben tájékoztatja a jelentéstevőt. A döntést indoklással együtt közli.
Ha az Integritási Bizottság úgy dönt, hogy vizsgálatot indít, a Megfelelőségi Igazgató a jelentés benyújtását követő két hétben értesíti erről a jelentéstevőt.
-
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A jelentést követő vizsgálat céljából a Megfelelőségi Igazgatónak joga van bekérni az összes releváns dokumentumot és meghallgatni az összes érintett felet, akit szükségesnek tart a tanácsadói állásfoglalás elkészítéséhez az Integritási Bizottság számára. Ha olyan információt adnak meg, amelynek jellegénél fogva bizalmasnak kell maradnia, azt jelenteni kell Megfelelőségi Igazgatónak.
A Megfelelőségi Igazgató szakértőket is bevonhat a szükséges információk megszerzése érdekében. Az ezzel járó költségeket előzetesen jóvá kell hagyatni az Integritási Bizottsággal.
-
Tanácsadó jelentés
A Megfelelőségi Igazgató a jelentés beérkezését követően mielőbb dokumentálja az eredményeket egy tanácsadói jelentésben, amelyet az Integritási Bizottságnak címez. A tanácsadói jelentés leírja a jelentés érvényességét és adott esetben ajánlásokat tartalmaz.
Az ajánlásokat tartalmazó tanácsadói jelentést az Integritási Bizottságnak kell átadni, szükség esetén anonim formában a bejelentő védelme érdekében, és tiszteletben tartva a Compliance igazgatónak átadott információk bizalmas jellegét.
-
Az Integritási Bizottság álláspontja
A jelentés beérkezésétől számított legfeljebb három hónapon belül a Megfelelőségi Igazgató vagy az Igazgatótanács egy tagja írásban tájékoztatja a jelentéstevőt és a jelentésben érintett összes személyt az Integritási Bizottság álláspontjáról. Kivételes esetekben ez a határidő meghosszabbítható. A Megfelelőségi Igazgató írásban tájékoztatja a jelentéstevőt minden ilyen meghosszabbításról, megjelölve az okokat.
-
Hogyan védik a jelentéstevőt?
Azok a jelentéstevők, akik jóhiszeműen jelentést tesznek a jelen irányelv hatálya alá tartozó jogsértésekről, nem lesznek megfélemlítve vagy hátrányos helyzetbe hozva (megfélemlítés tilalma), és más negatív következménnyel sem kell szembenézniük (pl. munkaviszonyukkal kapcsolatosan) a véleményük kifejezése miatt. Ez a megtorlás tilalma vonatkozik azokra az egyénekre is, akik támogatják a jelentést tevőt és/vagy más érintett harmadik feleket. A megtorlás magában foglalja, de nem kizárólagosan a következőket:
- A jelentéstevő megfélemlítése, figyelmen kívül hagyása és kirekesztése;
- Megalapozatlan vagy aránytalan vádak megfogalmazása a jelentéstevő teljesítményével kapcsolatban;
- Kutatási, felszólalási, munkahelyi és/vagy kapcsolattartási tilalom kiszabása a jelentéstevőre vagy annak munkatársaira,bármilyen formában;
- A jelentéstevő megfélemlítése bármilyen módon, ha a bejelentést fenntartja.
A DAF semmilyen formában nem tolerálja a megfélemlítést vagy a megtorlást, és szükség esetén fegyelmi intézkedéseket hoz az érintett kollégákkal vagy feletteseikkel szemben.
A megtorlás tilalma nem vonatkozik személyes panaszokra, politikai döntések kritikájára vagy a lelkiismereti kifogásokra. A megtorlás tilalma nem vonatkozik arra az esetre sem, ha a bejelentő személyes haszonszerzés céljából cselekszik, vagy ha hamis vádat szándékosan, nem megfelelő indokból vagy ártó szándékkal fogalmaz meg.
Ha egy bejelentő úgy érzi, hogy büntetést kap a feltételezett visszaélések bejelentése miatt, vagy mert részt vesz egy bejelentés nyomán indított vizsgálatban, arra bátorítják, hogy ezt haladéktalanul jelentsen a Compliance Irodának vagy magának a Compliance Igazgatónak, hogy a DAF megfelelő intézkedéseket tehessen.
Ha kiderül, hogy a jelentést tevő személyesen érintett a feltételezett jogsértésekben, a jogsértések jelentése nem mentesíti a jelentést tevőt a DAF esetleges (fegyelmi) intézkedéseitől vagy a polgári, büntető vagy jogi felelősségtől. Mindazonáltal a DAF mindig figyelembe fogja venni, hogy a jelentést tevő önkéntesen és jóhiszeműen jelentette gyanúját a jogsértésekkel kapcsolatban ezen irányelv szerint.
A vizsgálatok során a DAF betartja a magánéletre és a személyes adatok védelmére vonatkozó törvényeket és követelményeket, amelyeket a belső szabályzatában meghatározott.